Lamine Parke

Lamine Parke

Lamine parke, ahşap tabakaların üst üste konularak ısı ile ve basınç işlemi sonrası oluşan yüzey kaplama ürünlerine denir. Bu ürünler farklı kalınlıklarda ve özelliklerde olarak piyasada bulunur. Kullanacağınız yere ve zevkiniz doğrultusunda rengine karar vererek en uygun olan lamine parkeyi tercih edebilirsiniz.

Uzun yıllar birçok zemin kaplamak için ürünler imal edilse de son dönemlerde en çok kullanılan ve tercih edilen ürün olarak lamine parkeler görülür. Modern dünya içinde yer kaplamalarının da yer almaya başlaması ile birlikte hemen hemen her ev ve iş yerinde bu tarz ürünleri görmek mümkündür.

Hal böyle olunca da birçok parke modelleri piyasada görülmeye başlamıştır. Bu modeller arasından seçim yapılırken, renginin yanı sıra özelliklerinin de iyi olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde lamine parkenin kullanım süresi çok fazla olmaz. Bu konuda öncelikle lamine parkenin üst üste yapılmasından kaynaklı olarak eşit olması önemlidir. Aksi takdirde ürünün uygulanması sırasında kot farkı oluşur. Yani parkeler birbirine tam olarak geçmez ve açıklıklar kalır. Zamanla da buralardan nem ya da su kaçması ile lamine parkede kabarma ve bozulmalar görülür.

Yalıtım anlamında ve görünüm anlamında oldukça etkili olan lamine parkeler, tüm ev ve iş yerlerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu ürünleri her yerde görmeniz mümkündür.

Lamine Parkenin Özellikleri Nelerdir?

Lamine parkeler, döşenmesi kolay ürünler olarak bilinir. Tercih edilen parke modeline göre geçirmeli kısımlardan birbirine geçirilerek düz bir zeminde kaplama işlemi yapılır. Ayrıca lamine parkeler, parke yüzeyinin düzgün olması nedeni ile kolayca temizlenme olanağına sahiptir. Böylece güvenle kullanılma özelliğine sahiptir. Her bakımdan kullanışlı ve kolaylık sağlayan lamine parkeler, kullanıcısına büyük rahatlık sağlar. Sıcak bir zemin sağladığı için çok fazla tercih edilir.

Lamine parkenin döşenmesi esnasında alt kısmına konulan yalıtım malzemeleri, sıcak ve soğuktan etkilenmeyen bir zemin hazırlanmasına etki eder.
Lamine parkeler sadece klima, soba ya da kalorifer gibi ısıtma alanlarında kullanılmaz. Yerden ısıtmalı ev ve iş yerlerinde de gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Masif parkeler ile kıyas yapıldığında renklerinde gözle görülür büyüklükte bir farklılığın olmadığı söylenebilir. Diğer parke çeşitlerine oranla daha fazla güzel görünür. Parlak ve hoş görünmesi, cilalama işlemi ile yapılmasından kaynaklanır.

Ayrıca diğer parke modellerine göre tadilat işlemi daha kolay ve kısa sürede olur. Herhangi bir alanda bozulma ya da sorun olursa, birkaç saat içerisinde tadilatı gerçekleştirilir ve kullanımınıza sunulur. Bu yüzden parke bakım işlemi de oldukça basittir. Tercihinizi yaparken tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak yapmanız tavsiye edilir.

Hatta lamine parke çeşitlerinde parke rengi istediğiniz renk ve desende yapılır. Özel olarak hazırlanan bu ürünler, sizin tercihiniz doğrultusunda ev ya da iş yerleriniz için özenle hazırlanır. Standart renklerdeki parkelerden bu yönüyle ayrılan bir ürün çeşidi olarak bilinir.

Lamine Parke Fiyatları

Lamine parke alırken fiyatları konusu alıcıların dikkatini çeker. Ancak kalitesiz ve kalınlığı yeterli oranda olmayan bir lamine parke seçerseniz, parke bakımında oldukça zorlanırsınız. Size en iyi şekilde hizmet vermeyen bir lamine parke, sorunlar ile sizi karşı karşıya getirir. Ayrıca masif parkelere oranla daha kolay imal edilen, daha kolay montajı yapılan bu ürünler, oldukça uygun fiyat ile piyasada bulunur.

Lamine parkelerin satın alınması sırasında fiyatlarının metrekare bazlı olduğu görülür. Ev ya da iş yerinizin büyüklüğü ölçülür ve toplam kullanılacak olan parke miktarı belirlenir. Sonrasında ise metrekare hesabı üzerinden lamine parkenin fiyatı belirlenir.

Ancak bu ürünlerin masif parkelere göre daha kullanışlı, görünümü daha güzel, kurulumu ve tamiratının daha kolay olması gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Fiyatlandırma konusunda oldukça makul fiyatların verildiğini bilmelisiniz. Kullanım kolaylığı ve gösterişi yüksek olan lamine parkeler, piyasada ortalama olarak aynı fiyatlardan satılır. Ancak piyasa araştırması yapmadan kesinlikle ürün siparişi etmemeniz önerilir.

Firmalar lamine parke fiyatlarını belirlerken, maliyet ve kendi kar oranlarını da koyarak bir ücret çıkarır. Bu ürünlerin tedarik edilmesi sırasında özellikle büyük alanlar için lamine parke alacaksanız indirim uygulatmanız da mümkündür. Ancak bu durum lamine parkeyi satın aldığınız yerin inisiyatifine kalmış bir durumdur.

Ev ürünleri alanında faaliyet veren büyük alışveriş merkezlerinde bu ürünlerin barkod sistemi ile satılması nedeniyle indirim yaptırmanız mümkün değildir. Bu konuları dikkate alarak lamine parke almanız sizin yararınıza olur. Aksi takdirde çok yüksek ücretler ödeyerek bütçenize zarar verebilirsiniz.

Lamine Parke Renkleri

Eviniz için lamine parke alırken ev dekorasyonunun önemli olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Özellikle geniş ve ferah görünümde bir ev dekore etmek isteyen bireyler, açık tonlardaki lamine parkeler ile bunu mümkün hale getirebilir.

Açık renkli parkeler özellikle küçük oda ve evler için oldukça uygundur. Koyu tonların daraltıcı etkisine nazaran açık tonlar evin ya da odanın daha büyük görünmeyi sağlar. Bu yüzden tercihinizi yaparken evinizin büyüklüğünü de göz önünde bulundurun. Ancak son zamanlarda büyük evlerde de açık renk tonunun tercih edildiği görülür.

Lamine parke renkleri almak istediğinizde zengin bir renk yelpazesi ile karşı karşıya kalırsınız. Kül grisi, süt beyazı, gül kurusu tonlarındaki parke son dönemlerde en trend olan renklerden bazılarıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere açık renk parke modelleri daha çok yaygınlaşmaya başlamıştır.

Parkelerin ilk çıktığı zamanlarda sadece koyu renkler hâkimdi. Ancak zamanla bu tonlardan vazgeçilmiştir. Çünkü kahverengi ve ahşap tonlarındaki bu renkler kir ve tozu çok fazla belli ettiği fark edilmiştir. Ancak iş yerlerinde ve bazı evlerde hala daha ahşap tonlarının olduğu görülür. Bunlarda görünüm olarak lüks olduğu kanısında olan kişilerin tercihidir.

Lamine Parke Bakımı

Lamine parkenin renk ve fiyat konusu kadar bakımının da önemli olduğu unutulmamalıdır. Bakımının doğru yapılması için de parke temizliği doğru yapılmalıdır. Yanlış kullanılan temizlik malzemeleri ve yanlış uygulanan temizleme şekilleri lamine parkenin bozulmasına yol açar. Bu durumun önüne geçmek için dikkatli olmakta fayda vardır.

Özellikle temizlik yaparken suyla direkt temas ettirilmemesi gerekir. El yardımı ile silinmemeli ve mümkün olduğunca paspas ile temizlik yapılmalıdır. Temizlik suyunun içine biraz yumuşatıcı ya da ahşap temizleyici dökülerek nemli bezle silinmesi uygun görülür. Ancak bu bezin çok iyi sıkılmış olmasına dikkat edilmelidir. Eğer ıslaklık görünür derecede fazla ise kuru bez ile silinmesi şarttır. Aksi takdirde zamanla sorun oluşabilir. Her ne kadar lamine parkeler, masif parkelere göre kabarma yapmasa da yanlış kullanım sonucu kabarma yapabilir.

Lamine parkeyi tercih ederken sadece görünüm açısından rengini ve desenini seçmemek önemli bir konudur. Bir lamine parkenin doğru şekilde temizlenmesi, bakımının da yapılması anlamına gelir. Bunun için de düzenli olarak temizlenmesinde fayda vardır. Bunun yanı sıra olabilecek herhangi bir sorun karşısında tadilat ve bakım işlemleri de diğer parke türlerine oranla çok daha kolaydır. Kısa süre içinde tadilat ve bakım işlemi yapılarak kullanımınıza hazır hale getirilir.

Diğer Hizmetler

Bizimle İletişime Geçiniz