Lamine Parke İle Laminat Parke Arasındaki Farklar Nelerdir?

Parke yaptırmayı düşünenlerin sıklıkla tercih ettiği yapı malzemesi lamine parke ve laminant parkedir. Çoğunlukla birbirleriyle karıştırılırlar. Aslında bu iki malzemede birbirinden farklı şeylerdir. Ama biz önce birbiriyle karıştırılan iki kelimenin anlamıyla yazımıza devam edelim. Laminat ve laminant birbiriyle çok karıştırılmaktadır. Bu konuda bize öncülük edecek elbette TDK’dır. Bazı kaynaklar laminat kullanırken bazı kaynaklarda laminant kullanmaktadır. TDK’da laminat kelimesinin bir karşılığı yoktur. Laminant kelimesi de dilimize Fransızcadan girmiştir. Her iki sözcük de aynı anlamı taşımaktadır.

Laminat parke nedir kısaca bundan da bahsedelim. Laminat parke, laminat kaplamaların HDF,yonga ya da MDF üzerine yapıştırılma yöntemi ile elde edilen bir yapı malzemesidir. Yapıştırma işlemi basınç ve ısı uygulanarak gerçekleştirilir.

Büyük katlar halinde üretilir ve daha sonra istenilen ölçülerde kesilir. Eklenecek detay varsa ek yerleri açılıp paketlenir ve satışa sunulur. Laminat parke yüzeyi masif gibi cila veya vernik gerektirmeyen bir yapıdadır. Son işlem gerektirmez Laminat parkeler, sektöre yeni bir soluk getirmek için tasarlanmış bir üründür. Ağaç türlerinin azalması, doğal ahşap malzemelerin bakımının zor olması ve ahşap malzeme fiyatlarının artması nedeniyle laminat parke talebi her geçen gün artmaya devam ediyor. Laminat parkeden kısaca bahsettikten sonra şimdi lamine parke detaylarına geliyoruz.

Lamine Parke Nedir?

Lamine parke, genellikle iki veya üç katman halinde yapılan, alt katmanlarda genellikle düşük kaliteli kontrplak kullanılan bir parke türüdür. En üst katmanda ağacın kendisidir. İki katlı laminat parke, üç katlı laminat parkeden daha esnek bir malzemedir ve genellikle zeminde sorun olduğunda bu malzeme tercih edilir. Laminat parke, masif parkeye ait katmanların lamine edilmesiyle yapılan bir üründür. Ahşap iki veya üç katmana ayrılır. Bu ürün oldukça doğaldır. Lamine parkedeki "lamine" kelimesi bağlantı anlamına gelir, aynı zamanda birbirine yapışan katmanlardan oluşan bir malzeme anlamına gelir.

İki Parke Türü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lamine parkenin ne anlama geldiğinden ve laminat parkenin ne olduğundan kısaca bahsettikten sonra şimdi bu iki malzeme arasındaki farklara geliyoruz. Laminat parkeler genellikle fiyat avantajından dolayı tercih edilmektedir. Bu iki malzemenin isimleri benzer olsa da tamamen farklı iki ürünü temsil etmektedirler. Lamine parke 100 doğal ahşaptır ve farklıdır. Ahşap türlerinden yapılmış bir malzemedir. Laminat parke, malzemenin çeşitli ağaç atıklarından yapılan "işlenmiş" versiyonudur. Malzemeler bazı kimyasallar ve yapıştırıcılar ile MDF olarak bilinen başka bir malzemeye dönüştürülür.

Döşeme malzemelerinden biri olan laminat ağaç görünümündedir ancak doğal çeşitli ağaç değildir. Laminant arasındaki farklarla devam edelim. Lamine zeminler cilalandıktan sonra yeni gibi görünür. Ancak bu laminat parkeler için geçerli değildir. Laminat parkelerin yüzeyi sistre cila ile cilalamaya uygun değildir. Lamine doğal bir malzeme olduğu için çok daha uzun ömürlüdür. Laminat parkeler, içindeki kimyasallar da kullanım ömrünü etkilediği için kısa vadede düşünülmelidir. Lamine parke organik bir malzemedir, laminat parke çeşitli kimyasallar içerir. Ancak lamine parke kesinlikle bir “ağaç” olarak tanımlanabilir. Bu laminat parkeler için geçerli değildir. Çünkü laminat parke MDF ve PVC'den oluşmaktadır. Laminat, preslenmiş talaş üzerine reçine emdirilmiş bir kağıt çeşididir, daha doğrusu parke adı altında kullanılan bir kaplama ürünüdür. Parke değildir. Lamine parke ise daha önce de belirtildiği gibi tamamen ahşaptan yapılmıştır. kurutma işlemi ve ardından presleme işlemi Laminat ve laminat parke denilince akla ilk gelenlerdir. Lamine parke doğal ve sağlıklı bir yapıya sahiptir, ayrıca her türlü dekorasyona uyum sağlar, laminat parke diğer alternatiflere göre daha ucuzdur ancak doğal ahşap olmayan, yapay bir görünüme neden olabilecek bir malzeme yapısına sahiptir. Kısacası lamine parke tamamen doğaldır, laminat parke işlenmiş ürünlerden yapılan parkedir. . Laminat parke tercih edecekler çok daha uygun fiyatlandırmayla karşılaşacaktır.

Her ikisinin de kendi artıları ve eksileri var. Alan ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre istediğiniz döşemeyi seçebilirsiniz

Lamine parke ile laminat parke arasındaki farkları maddelendirecek olursak;

  • Laminat parkeler kimyasal etkilere maruz kaldığında doğal olmayan malzemelerden yapıldığından dolayı doğal malzemelerden yapılmış lamine parkelere göre çok daha az sağlıklıdır.
  • Laminat parkeler HDF ve MDF gibi suni ürünlerin katmanlarından oluşur. Lamine parkeler doğal ahşap malzemelerden yapılmıştır.
  • Lamine parkenin onarımı ve tamiri yapılabilirken, laminat parkenin yapılamaz.
  • Lamine parke çizilme durumu ve korunmama durumunu yaşarsa güneş ışınlarında solma gibi etkiler olabilir ancak laminat parke yüzeyinde çizilme ve ciladan solma sorunu olmaz.
  • Lamine parkeler doğal malzemelerden yapıldığından yüzeydeki gözenekler sayesinde nefes alabilirler. Laminat parkeler bu özelliğe sahip olmadığı için nemden etkilenirler.
  • Laminat ve lamine parkelerde farklı renk ve desen çeşitleri mevcuttur.

Lamine ve Laminat Parke Seçeneklerinde Parke Parke Farkı

Parke Parke, parke üretimi yapan çok önemli firmalarla çalışmaktadır. Parke yaptırmak isteyenlerin uzun yıllardır ilk başvurduğu firma olmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Firmamızın özellikle satışında büyük önem verdiği ürünler lamine ve laminat parkelerdir. Pek çok markaya bağlı olarak çalışan firmamız özellikle kalite ve uygunluk içeren firmalarla çalışmayı doğru bulmaktadır. Özellikle yerden ısıtma sistemlerinde ve zemin kaplama işlerinde son yıllarda kullanımı artan parke ihtiyacında firmamız kurumsal yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Türkiye’nin 30 yıllık öncü firması Parke Parke siz değerli müşterileri için parke türlerinde en uygun fiyat politikasını uygulamaya devam ediyor.

Bizimle İletişime Geçiniz