Ahşap Zeminler Mobilyalardan Nasıl Korunur?

Pek çok kullanıcı, evlerinin modern iç tasarımının estetiğine uyması için zeminlerini parke ile donatıyor. Parke zeminler evinize güzellik ve zarafet katarak, dekoratif açıdan oldukça muhteşem kılıyor. Bununla birlikte, parke zeminlerde tek bir çizik bile garip görünebilir ve bu da zeminin mükemmel çekiciliğini en aza indirir.

İyi bir bakım rutini olmasına rağmen, bazen parke zeminlerde çizikler olabilir. Parke zeminlere zarar verebilecek çeşitli nedenler vardır. Parke zeminlerinizi onarmak veya yeniden zımparalamak oldukça zahmetlidir. Buna ek olarak, ahşap zeminlerin yenilenmesi, hasarın boyutuna bağlı olarak bütçenizi kayda değer şekilde etkileyebilir. Bu nedenle, ahşap ve parke zeminlerde çizikleri önlemek önemlidir.

Ahşap ve Parke Zeminlerde Çizikleri Önlemenin 4 Yolu

Hem ev içi alacağınız tedbirler hem de yaşam alışkanlıklarınızda ufak değişikliklerle, zeminlerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilir ve her zaman yeni görünümün tadını çıkarabilirsiniz. İşte ahşap ve parke zeminlerde çizikleri önlemenin 4 yolu:

1- Mobilyalarınızı Uygun Şekilde Kullanın

Özellikle mobilya alışverişinizi yaptıktan sonra ilk taşıma sürecinde ahşap zeminlerin zarar görme ihtimali çok yüksektir. Eğer bir servis elemanı veya bir kargo görevlisi bu taşıma işlemini gerçekleştiriyorsa, özensiz bir çalışma ortaya koyabilir. Mobilyalarınızı ahşap zemin üzerine taşırken, mobilyayı sürüklemediğinizden, düşürmediğinizden, çekmediğinizden veya itmediğinizden emin olun. Bu tür hareketler, zemini kolayca çizip işaretleyebileceğiniz için ahşap zeminlerinize zarar vermenin en kolay yoludur.

Ayrıca, bir mobilyayı yerine oturtmak için manevra yapmanız gerektiğinde, altına herhangi bir pislik veya kir girmemesi de önemlidir. Ahşap zemine döküntüleri bastırmak veya sürüklemek büyük çiziklere neden olabilir, bu nedenle kapıların girişine ayakkabı paspasları yerleştirin, böylece evinize mümkün olduğunca az artık girmiş olur

2- Mobilya Altıkları Alın

Ahşap döşemenizi sandalyelerden veya daha büyük eşyalardan kaynaklanan çiziklerden korumanın en iyi yolu, mobilya parçasının ayaklarına veya tabanına mobilya altlıkları, plastik, kauçuk veya kayar parçalar takmaktır. Çeşitli malzemelerden yapılmış, mobilyalarınız ve ahşap zeminler arasında yumuşak bir bariyer sağlamak için keçeden yapılmış ped, kauçuk ve keçe gibi ürünleri seçin.

Bazı kendinden yapışkanlı mobilya altlıkları, halı kaplı zeminler için harika olan plastikten yapılmıştır. Ancak ahşap zeminler için keçe pedler ideal seçimdir. Keçe pedler, mobilyalarınızı yüzeyi çizmeden veya zarar vermeden özgürce hareket ettirmenizi sağlar.

İnternette kolayca bulunabilen keçe mobilya pedleri, evin herhangi bir odasındaki meşe mobilyaların çoğunda kullanılabilir. Bunlar, oturma odasındaki kanepeler, sehpalar ve TV üniteleri veya yemek odasındaki yemek masaları ve yemek sandalyeleridir.

En iyi kural, ahşap döşeme üzerindeki tüm mobilyalara mobilya altlıkları veya planörler eklemektir. Bu yöntem en basit ve etkili olan yöntemdir.

3- Halı ve Kilimleri Odanıza Dahil Edin

Halılar ve kilimler, evin herhangi bir odasına konfor, doku ve ahşap döşeme koruması katan mükemmel tamamlayıcı ürünlerdir. Piyasada bulunan bu kadar geniş bir halı yelpazesi ile, seçtiğiniz görünümü tamamlamak için bohem desenler, suni kürk, veya vintage tarzı halılar arasından seçim yapabilirsiniz. Sehpalar, sandalyeler ve yatakların altına özenle yerleştirildiğinde kilim ve halılar harika bir görünüm kazandırır.

4- Düzenli Bir Bakım Rutini Uygulayın

Köşeler, mobilyaların altı ve dar alanlar da dahil olmak üzere parke zeminleri zaman zaman iyice temizlemek önemlidir. Zemini düzgün bir şekilde temizlemezseniz, çok fazla toz, kum ve kir parçacıkları birikecek ve bu da zeminde ezik ve çizik gibi ciddi hasarlara yol açabilecektir.

Bizimle İletişime Geçiniz