Parke Satın Alırken Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Parke Satın Alırken Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Evinize yeni bir dekoratif özellik eklerken, renk uyumu korkutucu olabilir. Ancak ne aradığını bilen kişiler için bu durum geçerli değildir. Aynı kural, doğru zemin rengini seçerken de geçerlidir. Zemin renginiz ile evinizin iç mekanı arasında mükemmel bir uyum elde etmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları paylaşacağız.

Alanınıza en uygun parke rengine karar vermeden önce birkaç farklı noktayı göz önünde bulundurmalısınız. Sonuçta, döşeme herhangi bir odanın zeminini oluşturur, bu nedenle doğru olanı seçmek çok önemlidir.

Döşeme renginizi odanızın özellikleri, stili ve havasıyla tamamlamayı öğrenerek seçimlerinizde kendinize güvenin.

Doğru Parke Rengi Nasıl Seçilir?

Diğer tasarım özelliklerinden uzaklaşmadan alanınızı süsleyecek bir döşeme rengi seçmeniz gerekir. Bu durumda, döşeme tipinizi nasıl özelleştireceğinizi, mobilya parçalarını nasıl eşleştireceğinizi ve odanızın genel amacı için nasıl bir renk tercihi yapmanız gerekiyor?

Odanın Genel Amacına Uygun Bir Seçim Yapın

Seçtiğiniz döşeme rengi, odanızın genel amacına bağlı olacaktır. Odanız ister çocuklarınız ister evcil hayvanlarınız veya kendiniz için olsun, odanın işlevselliğine uyum sağlamada renkler önemli bir rol oynamaktadır.

İşte dikkate almanız gereken bazı unsurlar:

Tasarım Özellikleri: Mobilyanızın ön plana çıkmasını istiyorsanız, güzel bir temel oluşturacak doğal renkleri kullanın. Lüksü yansıtmak için kırmızı tonlar gibi daha cesur renkler seçin ve country tarzı bir dekora uyum sağlamak için kolonyal mobilyalara veya kahverengi tonlara uyum sağlayın. İdeal olarak, seçtiğiniz tasarım öğelerinin dikkatini çekmek yerine zemin ile avantaj yakalamak istersiniz.

Fonksiyonel Malzemeler: Bir zemin tipi ve rengi seçmeden önce daima mekanınızın işlevini düşünün. Evcil hayvanlarınız veya çocuklarınız varsa, dayanıklı, uygun fiyatlı ve özelleştirilebilir zemin kaplaması sizin için ideal bir seçim olabilir. Bazı parke modelleri daha sınırlı renk seçeneğine sahip olabilir. Bu nedenle malzemelere göz atarken buna dikkat etmelisiniz.

Odanın Amacı: Odanızın işlevi, döşeme için hangi renkleri kullanmanız gerektiği ile ilgili fikir edineceğiniz önemli bir noktadır. Çocuklarınıza maceralı bir oyun odası için eğlenceli ve parlak renkler seçin. Bir ev ofisi tasarlıyorsanız, dikkat dağıtıcı olmayacak temiz ve basit bir estetik için açık renkler seçin.

Odanın Büyüklüğünü Düşünün

Odanızın döşemesi için seçtiğiniz renkler, alanın ne kadar büyük hissettirdiğini önemli ölçüde etkileyecektir.

Daha büyük bir oda için parke döşeme yaptırmak istiyorsanız, koyu renk zemin türleri, alanınızı daha küçük ve daha samimi hissettirecektir. Buna karşılık, daha açık bir renk, yanılsama sağladığı için daha küçük alanları daha geniş hissettirir.

Zıt ve Tamamlayıcı Renkleri Bir Seçenek Olarak Değerlendirin

Zemin rengine karar verirken mobilyanızın rengini de göz önünde bulundurun.  Uyumlu renkler çok tekdüze görünebilirken, çok zıt renkler gözü rahatsız edebilir veya dağınık bir his yaratabilir. Döşemenizin dekorunuzun rengini tamamlaması ve odanızdaki diğer renkler ve özellikler arasında bir denge kurmanız önemlidir.

Evinizde birkaç bağlantılı odada döşemeye ihtiyacınız varsa, her odanın renkle nasıl bir araya gelmesini istediğinize karar verin. Aynı zemin rengini kullanmak, bir akış hissi yaratabilir ve odaları harika bir şekilde dekoratif açıdan birleştirebilir. Her oda için farklı bir renk seçmek ayrı yaşam alanları oluşturabilir.

Odanızın Ruh Halini Renk ile Yansıtın

Parke döşeme öncesinde odanızın genel havasını düşünerek bir renk seçim yapabilirsiniz. Eğer soğuk renk tonlarına sahip bir odanız varsa, koyu zeminler resmi bir his yaratır. Aksine odanızda sıcak renk tonları hakimse, soğuk renk tonları olan ve odayı aydınlık hissettirebilecek renkler, estetik açıdan avantaj sunabilir. 

Zarif ve klas bir seçim için siyah veya kırmızı harika seçeneklerdir. Bu renkler ayrıca odaya güçlü veya dramatik bir atmosfer kazandırabilir. Kahverengi renklerinin yoğun olduğu iç mekanlar, odaya rahat, doğal ve rustik bir his verebilir.

Bizimle İletişime Geçiniz